בחירת השמן המתאים לעיסוי תינוקות

כותבת – איריס בר נר בהתבסס על עקרונות העמותה הבינלאומית לעיסוי תינוקות .
 
עיסוי תינוקות יכול להעשות עם או בלי שמן, העדפתן של רוב האמהות היא כן להשתמש בשמן לעיסוי ואכן השימוש בשמן מפחית את החיכוך והגירוי של עור התינוק. יתרון נוסף לשימוש בשמן עולה מתוך מחקר אשר נעשה על ידי המכון לחקר המגע של ביה"ס לרפואה באוניברסיטת מיאמי, נמצא שתינוקות אשר קיבלו עיסוי בשמן הראו רמות נמוכות יותר של קורטיזול, הורמון הסטרס בדמם מאשר תינוקות אשר עוסו ללא שמן. כלומר לעיסוי בשמן יש אפקט מרגיע יותר מאשר עיסוי ללא שמן .

יש משמעות לסוג השמן אשר אנו בוחרים להשתמש בו, אנו מעוניינים להשתמש בשמן צמחי אשר יזין את עור התינוק ולא יזיק לו. בחנויות למוצרי תינוקות מוצעים שמנים רבים אשר נקראים שמן תינוקות או שמן מינרלי, הסתכלות יותר קרובה ברשימת המרכיבים שלהם תראה שהם מיוצרים מחומרים שהם תוצר לוואי של תעשיית הדלק. שמן זה כמובן שאיננו אכיל ומומחים טוענים שאם הוא מתעכל בקיבת התינוק היא יכול לגרום למחסור בוויטמינים.

 כדאי לבחור שמן צמחי ממקור אורגני כגון שמן שקדים, שמן חוחובה, שמן נבט חיטה, שמן זית, שמן שומשום, שמן זרעי ענבים ועוד. שמנים אלו מזוהים כמזון כאשר הם באים במגע עם העור ולכן הגוף לא מנסה לדחות אותם ע"י סגירת נקבוביות והזעה.

רצוי שהשמן יעשה בכבישה קרה , כלומר שמן שלא עבר תהליך כימי של חמצון וחימום, אלא רק תהליך מכאני ובכך נשארו לו כל המינראלים. (יוצא דופן הוא שמן זרעי ענבים , שלמרות שלא נעשה בכבישה קרה בגלל הקושי של העבודה עם הגרגירים הקטנים, הוא שמן מאוד איכותי ומומלץ לשימוש).

שמן ללא תוספת בשמים או ריחות – חשוב לתהליך הבונדינג עם התינוק, שהשמן לא יפריע לתינוק להריח את הריח הייחודי של ההורה.  אם כן משתמשים בשמן עם ריח חזק, כדאי לא לשנות אותו על מנת לשמור על קביעות .

החיסרון של שמנים צמחיים זה שהם מתקלקלים מהר כי אין להם חומרים משמרים, לכן תמיד רצוי לבדוק את השמן לפני השימוש. ניתן לראות אם שמן התקלקל לפי ריח חמוץ וסמיכות יותר צמיגית. על מנת למנוע זאת ניתן להוסיף כמה טיפות של ויטמין E לשמן הצמחי .

תמיד מומלץ לפני תחילת העיסוי – לבדוק שאין תגובה לא טובה לשמן על יד מריחת השמן על חלק קטן בעור התינוק.

 
עיסוי מהנה.
Mommy & Me  ©  כל הזכויות שמורות       |    טלפון:  054-3355146    |    עגור 354, מכבים    |     הדף שלנו בפייסבוק   |   רישום לקורס / סדנא / פעילות   |   עיצוב גרפי: קינמון
הקמת אתרים  גיל דור - הקמת אתרים באינטרנט